רבין כלי עבודה וציוד טכני


בלוג

 

ציוד וכלי עבודה למוסכניק המתחיל

החלום להקים מרכז שירות לרכב קרוב מתמיד, יש כבר מימון להקמת המוסך, מצאתם מקום מתאים והשגתם את כל האישורים הנדרשים.
הדבר האחרון והחשוב ביותר שנשאר לעשות הוא לרכוש את כלי העבודה והציוד המתאים לפעילות השוטפת של המוסך.
קניית ציוד וכלי עבודה למוסך הנו תהליך מתמשך, יש בשוק מגוון מאוד רחב של כלי עבודה וציוד למוסכים, גאדג'טים,  כלי עבודה ייחודיים לרכבים ספציפיים ופתרונות טכנולוגיים שונים ומשונים לבעיות כאלו ואחרות.
חשוב לזכור כי כלים באיכות גבוהה מחזיקים מעמד לתקופה ארוכה. לכן, מומלץ לרכוש כלי עבודה מקצועיים שיוצרו בסטנדרטים גבוהים וכוללים אחריות לשנים ארוכות.
הכלים הבסיסיים ביותר לעבודה במוסך הם כלי העבודה הידניים, אתם תשתמשו בהם כמעט לכל דבר,  בין המוצרים הראשונים שתרכשו יהיו הבוקסות, בוקסות עמוקות, משוננות, בוקסות טורקס/אלן, ידית רצ'ט, ומאריכים. מומלץ לרכוש סט שלם של בוקסות במידות שונות, עם כל האביזרים הנלווים (כמו ידיות כוח, רצ'ט וכו'). כדאי להתחיל במידות הבסיסיות של הבוקסות, הנפוצות לעבודה ובהמשך ולפי התקציב לרכוש מידות נוספות לנוחיות ולהתייעלות.
כלי עבודה ידניים נוספים חשובים הם המפתחות,  כדאי לרכוש מפתחות עם רינג פתוח מצד אחד ובצד השני רינג סגור, כמה מפתחות רצ'ט ומפתח שוודי, גם כאן כדאי להתחיל במידות הנפוצות והבסיסיות ביותר ובהמשך עם העבודה, להגדיל את האוסף.
פליירים וקטרים מסוגים שונים יהיו שימושים בעבודה, כמו לדוגמה פלייר פטנט ופלייר שפיץ.
גם פלייר בנדים חשוב ליעילות ולקלות ביצוע העבודה. בנוסף, רכשו מברגים בגדלים שונים.
כלים חשמליים וכלים פנאומטיים יוסיפו כוח לביצוע העבודה במקומות שצריך ויחסכו לכם זמן. חשוב להשיג מברגה, פטיש אוויר, רצ'ט אוויר, דיסק חיתוך פנאומטי. בהמשך, תוכלו להשתדרג ולהשיג כלים לעבודות ספציפיות יותר.
ציוד וכלי עבודה נוספים שכדאי שיהיו במוסך הם: מלחציים, מולטימטר, נורת ביקורת, פלייר פילטר שמן, מיכל לריקון שמן, ידית מומנט, מנורת מוסך, ערכות שעונים לבדיקות שונות.
בתחום כלי העבודה ההידראולים החיוניים למוסך תמצאו את הציוד הבא –  ג'יק גיר וגי'ק עגלה. כדאי גם  לרכוש מנוף קרן ומכבש (פרס) לעבודות מוסך רציניות יותר.
פריטים אחרונים חביבים לאבזור המוסך הם: קומפרסור, עגלות כלים (לאחסון הכלים) וכמובן הליפט.
אין מרכז שירות לרכב ללא ליפט.
למידע נוסף בכל הקשור לבניית מוסך מא' ועד ת' פנו אלינו ונשמח לעזור.
בהצלחה בדרך החדשה.

כלי עבודה מקצועיים למוסכים

מכונאי הרכב עושים עבודה חשובה מאוד, עבודתם הכוללת תחזוקת הרכבים ותיקונם שומר על בטיחות בני האדם ומונע בטווח הארוך תאונות. כדי שהמכונאים יעשו את עבודתם כראוי הם צריכים לעבוד עם כלים מקצועיים ואיכותיים,  בשוק הציוד הטכני וכלי העבודה יש מבחר גדול מאוד של כלים באיכויות משתנות, יש כלים טובים ויש כלים שהם באיכות פחותה.
כלי עבודה מקצועיים ובאיכות גבוהה בד"כ מגיעים עם אחריות לשנים ארוכות (לפעמים גם לכל החיים), חשוב שיהיה להם אבא ואמא, כלומר שתדעו את המקור שלהם, שיש להם תווי תקן, שיש עליהם המלצות וביקורות טובות, שהם מבוקשים וידועים בתעשייה,  חשוב שיעשו את העבודה בצורה מדויקת ויהיו עמידים וחזקים.
 ענף הרכב בעולם מתפתח כל הזמן, הרכבים השונים מובדלים אחד מהשני לא רק בשם המסחרי שלהם ובדגם אלא גם במרכיבים המכניים והחשמליים שבגוף הרכב, לב הרכב (המנוע) ומערכת הגיר. בכדי לטפל ולתקן את אותם מרכיבים יש צורך בכלי עבודה ספציפיים המיועדים למרכיב כלשהו בסוג רכב מסוים. חשוב מאוד לעבוד עם אותם כלים ייעודיים וזאת כדי שהעבודה תתבצע בצורה נכונה ומדויקת וללא תקלות מיותרות.
רכישת ציוד וכלי עבודה למוסך הינו תהליך מתמשך, יש בשוק מגוון רחב של כלי עבודה מקצועיים, הרבה גאדג'טים,  כלי עבודה ייחודיים לרכבים ספציפיים  ופתרונות טכנולוגיים שונים ומשונים  לבעיות כאלו ואחרות. יש כלים אשר מותאמים לכל פילטר,בורג וכד' הקיימים בתעשיית הרכב. לא חובה לרכוש את כל אותם מוצרים, ואפשר לוותר על חלקם. אבל יש כלים שבלעדיהם לא ניתן לעבוד.
אל תתפתו לרכוש כלים במחירים זולים מדיי, לרוב- "מה שזול הוא בסוף יקר יותר", ניתן למצוא כלי עבודה מקצועיים למוסכים במחירים סבירים. בשוק כלי העבודה לתחומי תעשייה שונים וביניהם תחום המוסכים חשובה מאוד האיכות, ולכן כדאי לבדוק ולוודא את טיב המוצר לפני ביצוע רכישה.
כלי עבודה איכותיים נמדדים לרוב במשקלם, בגימור שלהם ובמראה ובד"כ גם במחירם (אך לא תמיד).
כלי העבודה המיוצרים ברמה הגבוהה ביותר עשויים מפלדה באיכות גבוהה ביותר, הם אמינים, מעוצבים ארגונומית לעבודה יומיומית ממושכת, מתאימים לרוב לקהל מקצועי ומחירם לרוב יקר.
אלו כלים כדאי לא לרכוש ? לא כדאי לרכוש כלים של חברות שנמכרים במחיר זול מדיי, לרוב הם ללא הטבעה או חריטה של מותג כלשהו עליהן. גם לא כלים מחברות שנשמעות מוכרות אך בעצם הם חיקוי של המקור (משתמשות באותם צבעי לוגו או שם עם אות אחת או שתיים שונות)

עגלת כלים -מה צריך לדעת לפני רכישה ?

עגלת כלים

ככל שיש לך יותר כלים כך חשוב יותר נושא האחסון. מתסכל מאוד לחפש כלי עבודה מסוים שעה שלמה לצורך ביצוע עבודה של נטו 15 דקות.
עגלות כלים יכולות לעלות ממאות בודדות של שקלים ועד אלפים, תלוי במותג ובאיכות המוצר. מוסכים נוטים לרכוש עגלות כלים גדולות (בגלל כמות כלי העבודה שיש ברשותם, נוחות השימוש בניידות העגלה וכו'…).
לפני שממהרים לרכוש עגלת כלים צריך לדעת כמה דברים בסיסיים בקשר לכלי אחסון זה :
עגלת כלים טובה צריכה להחזיק שנים רבות, וזה יקרה רק אם העגלה בנויה היטב וממתכת שאינה דקה מדיי (מתכת דקה מדיי תתקפל או תתכופף לנוכח המשקל של הכלים שבתוך העגלה). מומלץ עגלת כלים עם עובי פח מינימום 0.8 מ"מ ועד 1.0 מ"מ בגוף העגלה ובמגירות.
בעגלת כלים טובה תמצאו מגירות עם מנגנון מיסב כדורי הנושא את עומס המשקל שבמגירה, ואילו, בעגלות כלים מאיכות נמוכה תמצאו לרוב, מגירות עם  מנגנון מפלסטיק או ללא מנגנון מיסב .
רוב עגלות הכלים עשויות מפלדה מגולוונת אשר צבועה, ויש עגלות כלים העשויות מפלדת אל חלד, לעגלות אלו יש עמידות וחוזק אבל החסרון שלהן הוא שהן כבדות, עדיין הן המומלצות ביותר למוסך.
העגלה מתניידת באמצעות גלגלים, חשוב שהגלגלים יהיו עשויים מחומרים איכותיים בכדי שיוכלו לעמוד בעומס משקל הכלים ובכדי למנוע שחיקת  הגלגלים מהסיבובים שלהם וכן מחומרים המצויים ברצפת המוסך כמו מים, שמן וכד'…
בעגלות כלים חשוב לארגן את כלי העבודה במגירות לפי סדר מסוים, כמו למשל: הכלים השימושיים ביותר צריכים להיות במגירה הנגישה ביותר וכד'…

סט כלי עבודה שחשוב שיהיה בכל בית

 

באמצעות כלי עבודה נבחרים יכול כל אחד לבצע עבודות תחזוקה שונות, תיקונים, הרכבה של רהיטים להרכבה עצמית, שיפוץ וכיוצא בזה. מי שמחזיק בבית סט כלי עבודה מגוון יוכל ללא קושי להתגבר של בעיות שצצות כגון ברז מים דולף או ניאגרת שירותים שהתקלקלה. באמצעות כלים מתאימים ניתן להתקין מדף או לחבר דיבל שעליו תולים תמונה. מה בדיוק תצטרכו בבית? להלן נראה אילו כלי עבודה טובים כדאי להחזיק בכל בית.
סט כלי עבודה ובו מברגים, מברגות ומפתחות
אם אתם רוצים לארגן לעצמכם ארגז כלים מאובזר מקצועי, תצטרכו ללא ספק שיהיו לכם האמצעים המתאימים לשחרור או להידוק של ברגים ואומים. במילים אחרות, כל סט כלי עבודה רציני יכלול מרכיבים כגון סט מברגים במגוון גדלים וסגנונות, פתרונות כגון בוקסות, מפתחות אלן, רינגים. יש לשים לב כי מברגים מגיעים במגוון גדלים וסגנונות ולכן סטים מוכנים מראש יספקו לכם פתרון לכל מצב.
אך האם מברגים רגילים, שמפעילים בכוח השרירים והידיים יהיו מספקים? אם אתם מתכננים להשתמש באופן יעיל בכלי העבודה שלכם, כדאי בהחלט שתהיה לכם בבית גם מברגה חשמלית. שימו לב לעוצמת המברגה ותוכלו לשקול לרכוש דגם משולב שמאפשר גם טיפול בברגים וגם ביצוע של קידוחים. אם אתם מתכננים לבצע עבודות קידוח רציניות יחסית, כדאי להשקיע במקדחה עם סט מקדחות מגוון. יש מקדחות שמבצעות בקלות קידוח דרך בלוקים, עץ, מתכת. ואם במקרה אתם מחפשים פתרון לעבודה בבטון, כדאי לשקול רכישה של פטישון.
פתרונות לחיתוך ולניסור
מה עוד כדאי לכם לחפש, על מנת להרכיב סט כלי עבודה מצוין? אחרי שמצאתם מברגים, מפתחות ומברגות, כדאי שתעבור הלאה, לפתרונות של חיתוך וניסור. כדאי לדעת שיש בנמצא מסורים ממינים שונים. חנות כלי עבודה תוכל להציע לכם מסורים מיוחדים לחיתוך עץ לצד מסוריות לחיתוך פח או פלסטיק. ישנם מסורים מעוגלים ומסורי שרשרת, כאשר במקרה זה מדובר כמובן בדגמים חשמליים או כאלה שפועלים באמצעות דלק. אם יש לכם גינה, ללא ספק תרצו מסור לחיתוך או כלי גיזום לטיפול בשיחים או בעצים.
אך לא רק כלי עבודה חשמליים כגון המסורים הכבדים ישמשו אתכם בתור כלי חיתוך לשעת הצורך. חשוב שיהיו לכם גם כלי חיתוך בסיסיים אפילו יותר, כגון סכין החיתוך או הסכין היפנית. ועבור אלה שצריכים פתרון לחיתוך של חוטים או כבלים – תוכלו לעשות שימוש בקטרים. אם יש לכם את הידע לעבודות בחשמל, בוודאי תרצו בבית גם מכשירים כגון חושף חוטים. בעלי ידיים טובים במיוחד בהחלט יוכלו לנצל גם מלחמים. עוד כלי חיתוך שבהם תוכלו למצוא תועלת יכולים להיות מספריים מיוחדים, לרבות מספריים לחיתוך פח או כל חומר אחר שעשוי להידרש כגון טקסטיל, בד וכדומה.
פתרונות לצביעה וגם סולמות
יש עוד פתרונות שיכלים להשתלב נהדר בכל סט כלי עבודה לבית. אז מה עוד כדאי שיהיה לצד מסורים, ברגים ואומים, מברגים? ללא ספק, כדאי שיהיה בבית סולם טוב ואיכותי. כך תוכלו להחליף ללא קושי נורה או לבצע תיקונים בלא לעמוד על כיסא בלתי יציב. גם אקדחי סיכות בהחלט יהיו שימושיים וכן פתרונות לעבודות צבע. סט נאה של מברשות לצד רולר יאפשרו לכם לצבוע את הבית ולהשיג תוצאות מעולות. כדאי גם שיהיו כלים לפתיחת סתימות בכיור, פלס וסרט מדידה. תיק לנשיאת כלי עבודה או ארגז כלים גם הוא חשוב מאוד ואל תשכחו גם את ציוד הבטיחות כגון כפפות לידיים, מסכות מגון לעיניים ונעלי עבודה טובות.

איך יודעים שסט הבוקסות הוא איכותי ?

סט בוקסות ''1/2 מורחב

 

אם אתה אוהב לעשות תיקונים שונים בבית או ברכב, בוודאי תצטרך בארגז הכלים שלך סט בוקסות. סט בוקסות יהיה שימושי מאוד להרבה פרויקטים, אך איזה סט כדאי לרכוש ?
יש כל כך הרבה סטים שנראים זהים, ההבדל היחיד הוא במספר החלקים שיש בכל סט, אך, בכל זאת, כשבוחנים את הסטים מקרוב מגלים שינויים קלים בבוקסות עצמן ובידיות הרצ'ט.
בסטים קטנים תמצאו 25 בוקסות במידות שונות, ובסטים גדולים מספר הבוקסות יכול להגיע ל-130.
ידית רצ'ט- לידית רצ'ט שמגיעה כחלק מהסט יש שיניים, ככל שמס' השיניים גדול יותר כך יש צורך בפחות סיבובים בזמן שחרור או חיזוק הברגים, רצ'ט עם הרבה שיניים חזק יותר בעיקר באזורים צפופים ששם קשה יותר לסובב את הידית, יתרון נוסף הוא שהסיכוי שהבורג ישתחרר עם הסיבוב החוזר קטן יותר. מספר השיניים שיש לידיות הרצ'ט יכול להתחיל מ- 36 ומגיע עד ל- 72.
תכונות נוספות שצריך לקחת בחשבון הן :
לחצן לשחרור מהיר של הבוקסה, רוב ידיות הרצ'ט מגיעות עם לחצן זה, כדאי להשיג רצ'ט כזה.
הגימור, בחרו סט עם גימור חלק, רוב המוצרים מגיעים בגימור חלק ועם קצוות מעוגלים לתפיסה נוחה יותר ביד.
יש ידיות רצ'ט שמגיעות עם מנגנון חיוג ויש עם מנגנון הזזה, הידית עם מנגנון ההזזה נוחה יותר, מתאימה לעבודה באזורים צפופים.
כל בוקסה מגיעה במידה שונה, היצרן מסמן על הבוקסה את המידה שלה, יש דרכים שונות לסימון, הבוקסות המסומנות על ידי חריטה באמצעות לייזר הן הניתנות לקריאה בקלות רבה יותר,  אלו עולות בד"כ יותר אך זה לא אומר שהן מדויקות יותר.
הבוקסות מגיעות עם 6 פינות ו-12 פינות. בוקסות 12 פינות יתאימו יותר לעבודות בבית ולתיקונים שכיחים. בתיקוני רכבים ואופנועים יותר מתאים לעבוד עם הבוקסה 6 פינות מאחר והן עבות יותר, נותנות יותר כוח ומומנט. ברוב הסטים היום תמצאו בוקסות בצורת משושה (שש פינות).
המזוודה- הסטים מגיעים במזוודות שונות אשר עשויות מחומרים שונים ולכל מזוודה יכולת עמידות שונה. לא כל כך משנה סוג המזוודה אלא יותר חשוב איפה אתם מניחים את הכלים או מאחסנים אותם.  מחיר סט הבוקסות כולל את מחיר המזוודה ולכן תקבלו מזוודה בהתאם למחיר ששילמתם. אל תתפתו לקנות סט לפי המזוודה, למזוודה אין שום קשר לכלים שבפנים ולביצועים שלהם.

 


אספקה טכנית

אספקה טכנית הינה שם כולל לכלי עבודה וחומרי עבודה הנמצאים בשימוש תעשייתי ופרטי. אספקה טכנית כוללת מוצרי חשמל כגון: מקדחות, מברגות, סוגים שונים של מסורים – כמו: מסור שולחן, מסור עגול ומסור אנכי, מוצרי חשמל המכוונים לעבודה בחוץ כמו מרסס או מפוח, מפתחות ברגים, משחזות וראצ'טים, נוסף לכל אלה המונח אספקה טכנית כולל בתוכו גם כלים ידניים בינהם כלי עבודה לעץ, כלי עבודה למתכת, כלים המיועדים לביצוע עבודות נירוסטה ואפילו עבודות מורכבות יותר הכוללות חומרים מורכבים וקשים יותר לעבודה כמו אבן ושיש. בגדול כל מה שמשמש אנשים פרטיים ובעלי מקצוע בתעשייה ובמגזר הפרטי נחשב כאספקה טכנית.
עבודות נירוסטה
נירוסטה או בשמה העברי פלדת אל-חלד היא סגסוגת מתכות הכוללת ברזל וכרום ביחס של לפחות 10.5% כרום מתוך כלל המסה. פלדת אל-חלד כשמה כן היא  – עמידה בפני חלודה – ולכן נמצאת בשימוש נרחב בתעשייה. נירוסטה נמצאת בשימוש במגוון סוגים שונים של מוצרים, היא מגיעה בצורה של יריעות או לוחות ולעיתים בצורה של צינורות, מוטות או חוטים אשר משמשים כחומר גלם לייצור מוצרים שונים. בבית ניתן למצוא מוצרים העשויים מנירוסטה כמו: סירים, סכ"ום, מחבתות וכיורים, בתחום הרפואה משתמשים בנירוסטה לייצור כלי ניתוח ובתעשייה ניתן למצוא כלי עבודה, מכשירי חשמל, ציוד תעשייתי, מעקות של בתים וציפויי חוץ של מבנים, נוסף לכל ובדומה למתכות אחרות גם הנירוסטה נמצאת בשימוש בתחום האומנות והספורט. הנירוסטה נחשבת לידידותית לסביבה וזאת משום שאפשר למחזר אותה ב100% וכיום אפשר לומר שבערך 50% מהפסולת התעשייתית כוללת בתוכה ברזל ופלדה מה שהופך את ייצור הנירוסטה לזמין ונוח.
עבודות נירוסטה בבית
לנירוסטה יתרונות רבים כשמדובר על שילובה בבית, מצד אחד היא חזקה ועמידה אך מצד שני היא נוחה לניקיון, רמת המגנטיות שלה נמוכה מאוד והיא איננה מחלידה כך שמתאימה מאוד לשימוש במטבחים – לכיורים, למנדפים ולכלי מטבח, לריהוט חוץ כגון מחסנים, מדפים, ארונות אכסון וכו', למעקות, ולציפויים המתאימים למקומות שונים ברחבי הבית. בבחירת עבודות נירוסטה לשילוב בבית חשוב להבין שהדבר דורש עבודה מקצועית המבוצעת על ידי איש מקצוע ולכן כדאי לקחת את הזמן בבחירת האדם המתאים לעבודה, כיום ישנו מבחר גדול של בעלי מקצוע המספקים עבודות נירוסטה וניתן להזמין רהיטים ועבודות בעיצוב אישי או לבחור מהתצוגה. בבחירת רהיט העשוי נירוסטה חשוב לשים לב לחיבורים, לריתוך ולגימורים הסופיים הקשורים למתכת, כמו כן שווה לבדוק את איכות הנירוסטה ולקבל את כל המידע לגבי אורך חיי מדף ותחזוק נכון.
עבודות נירוסטה בתעשיית המזון
עבודות נירוסטה ומוצרי נירוסטה נמצאים בשימוש רווח בתעשיית המזון וזאת בעיקר עקב התחזוקה והניקוי הפשוט של מתכת זאת. בתעשיית המזון בארץ ניתן למצוא מקררים מנירוסטה, כיורים מנירוסטה, מקפיאים, מכונות מיץ, מתקני שווארמה, מקררי תצוגה (ויטרינה), מכונות פריסה, גז, ארוניות חימום, כיריים, צ'יפסרים, מכונות לייצור קרח ועוד.